محمد حسین نعیمی

موزه اورسی

 Musée d'Orsay

موزه اورسی يكي از معروف ترین موزه‌های مهم نقاشی و مجسمه سازی جهان در پاريس است. بنای این موزه در ساحل چپ رود سن و محل قبلی ایستگاه قطار پاریس است. این موزه محل نگهداری آثار هنری فرانسه بین سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ است. آثار موجود در این موزه شامل نقاشی، مجسمه، عکس و مبلمان است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یکم تیر 1392ساعت 15:51  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

پارك بزرگ تفريحي و آموزشي فوتور اسكوپ

Futuroscope

پارك بزرگ تفريحي، هنري و آموزشي فوتوراسكوپ در زميني به مساحت 53 هكتار در 330 كيلومتري شهر پاريس و در 10 كيلومتري شهر پوآتيه قرار دارد. اين مجموعه در سال 1987 افتتاح گرديد و40 ميليون بازديدكننده از زمان بازگشايي تا سال 2010 داشته است.  تعداد بازديد كننده در سال 2010 يك ميليون و 825 هزار نفر و در آمد حاصل از آن 87ميليون يورو بوده است.  فوتوراسكوپ در جهان مهم ترين و بزرگ ترين مجموعه علمي – تفريحي در زمينه سينما و تكنولوژي ارتباطات شناخته شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن 1390ساعت 9:56  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

پل میلائو ، بلندترين پل جهان

Le viaduc de Millau

شهر میلائو یکی از بزرگترین مراکز گردشگری و ورزشی در مرکز و جنوب فرانسه ، واقع در بین اتصال دو رودخانه تارن و دوربی است. این شهر ۳۱۰۰۰ نفری با ۱۶۹ کیلومتر مربع وسعت با ارتفاع ۵۵۰ متر از سطح دریا بر سر راه اصلی (A75) بین شمال فرانسه و سواحل مدیترانه قرار دارد. این پل برای دو هدف عمده : یکی کاهش بار ترافیک منطقه (بخصوص در فصل تعطیلات تابستان) و دیگری گشایش یک راه ارتباطی آسان میان شمال اروپا و جنوب آن (بویژه کشورهای فرانسه و اسپانیا) ساخته شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مرداد 1390ساعت 14:5  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

ساختمان کنسی یرژ

La  Conciergerie

یکی از دیدنی های جزیره رود سن، ساختمان کنسی یرژ است که روبروی کلیسای نوتردام قرار دارد. نام این ساختمان به معنای سرایداری است و با توجه به آنکه از قرن دهم تا چهاردهم در دوران سلطنت، این ساختمان محل حکمرانی و فرمانروایی منطقه و بخشی از آن محل سرایداری بوده است، این محل بدین اسم نامیده شده است. در قرن شانزدهم این مکان تبدیل به زندان دولتی گردید و در زمان انقلاب کبیر فرانسه طبقه همکف آن محل محافظین و گارد بوده و در سلول های آن بسیاری از محکومین از جمله ماري آنتوانت، آخرین لحظات عمرشان را سپری نموده اند. طبق اسناد زمان انقلاب فرانسه، هزاران محکوم دادگاه های انقلاب قبل از آنکه سرشان به زیر تیغ گیوتین سپرده شود، آخرین ساعات را در این مکان که به صورت دژبانی بوده است گذرانده اند. اکنون بخشی از وزارت دادگستری فرانسه در این ساختمان پرخاطره ومملو از حادثه، مستقر است.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم بهمن 1389ساعت 9:3  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

کاخ ورسای

(Château de Versailles)

ورسای، در 17 كیلومتری جنوب غربی پاریس، دهكده ای بوده كه البته امروزه به شهری بزرگ تبدیل شده و با گسترش شهرسازی و وسایل نقلیه مجهز به پاریس متصل شده است. ورسای كه از پایان قرن هفدهم تا وقوع انقلاب كبیر فرانسه پایتخت این كشور بود، مظهر تمام عیار سبك كلاسیك در هنر معماری فرانسه است. کاخ ورسای، اقامت‌گاه سلطنتی دربار فرانسه، به دستور لوئی چهاردهم در قرن هفدهم در حومه پاریس ساخته شد. این کاخ عظیم که از جمله خارق‌العاده‌ترین کاخ‌های کلاسیک جهان محسوب می‌شود، از سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.  کاخ ورسای و فضای سبز اطرافش با 800 هکتار وسعت، 700 اتاق، 20 كیلومتر جاده، 200 هزار اصله درخت، 50 فواره، 2150 پنجره، 67 راه‌پله، 6 هزار تابلوی نقاشی، 1500 طراحی، 2100 مجسمه، هنوز چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم تیر 1389ساعت 16:54  توسط محمد حسين نعيمي  | 

برج ایفل

Tour Eiffel

برج ایفل، در سمت چپ ساحل جنوبی رود سن، در قسمت جنوب غربی شهر پاریس و در ضلع شمالی پارک بزرگی به نام"شان دو مارس" (Champ de Mars) قرار گرفته است. این برج در زمره مشهورترین نمادهای جهان است که امروزه از مهمترین مراکز جذب توریست به شمار می رود. نام این برج برگرفته از نام گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) طراح و سازنده ی آن است. بر اساس همه‌پرسی در برخی از كشورهای دنیا مبنی بر ذكر نام سه بنای تاریخی در اروپا، تقریباً همه‌ی آنها اولین نامی كه بر زبان ‌آورده اند «برج ایفل» بوده و این خود نشانگر شهرت جهانی این شاهكار در قلب فرانسه است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم فروردین 1389ساعت 21:26  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

اَنْوَلید:موزه  جنگ و آرامگاه ناپلئون

Hôtel des Invalides

 

یکی از جاذبه هاي ديدني پاریس انوليد است . گنبد طلایی و زیبای انوليد از نقاط مختلف شهر پاریس دیده می شود و در ابعادی به طول 487 متر ، عرض 250 متر و ارتفاع 70 متر ساخته شده است . این بنای زیبا و باشکوه در قرن هفدهم توسط لوئی چهاردهم بنا گردید و بعدها به صورت استراحتگاه مجروحان و معلولان جنگی  در آمد . گنبد آن در سال های آغازین قرن هجدهم ساخته شد . در قرن هجدهم نيز موزه ارتش بدان جا منتقل شد . ساختمان اصلی آن به شکل صلیب  و به گونه معماری کلیسایی ساخته شده است و در زیر گنبد آن مقبره ناپلئون قرار دارد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم خرداد 1387ساعت 12:49  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

ديوار كمونارها در گورستان پرلاشز

La mur de communards

 

دیوار کمونارها مکانی در گورستان پرلاشز است که در ۲۸ ماه مه ۱۸۷۱ قتل‌گاه ۱۴۷ نفر از مبارزان کمون پاریس بود که تیرباران شدند. این دیوار برای چپ فرانسه و به خصوص سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها نمادی از مبارزه مردم برای آزادی و آرمان‌هایشان است. بسیاری از رهبران حزب کمونیست فرانسه به ويژه آن‌ها که در طول مقاومت فرانسه فعال بودند در نزدیکی همین دیوار به خاک سپرده شده‌اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اردیبهشت 1387ساعت 10:28  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

صومعه مون سن میشل درنورماندی فرانسه

Abbaye du Mont-Saint-Michel

 

مون سن میشل به خاطر چشم انداز جزیره ای خود و كیفیت ساختمانی بناها و تداوم تاریخی اش از عجایب مغرب زمین به شمار می آید . این معبد كه در قدیم محل عبادت سلت ها بود ، در قرن هشتم میلادی به قلمرو مسیحیت پیوست . نخست نماز خانه ای در آن به " میشل "  فرشته مقرب وقف شد و خوشبختانه صومعه ای كه بعد ها جانشین آن گشت ، در سایه استحكامات اطراف آن توانست آزادانه گسترش یابد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1387ساعت 13:20  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

پانتئون یا معبدخدایان

Le  Panthéon de Paris

آرامگاه پانتئون پاريس یك اثر معماری ماندگار به سبك نئوكلاسیك است كه در پاریس پنجم در قلب منطقه كارتیه لاتن قرار دارد . در اطراف آرامگاه مشاهیر فرانسه ، دانشگاه پاریس 1 ( پانتئون – سوربون )  دانشگاه پاریس 2 ( پانتئون – اَسَس ) ، كلیسای سن اتین دو مون ، كتابخانه سنت ژنویو ، شهرداری منطقه 5 پاریس و دبیرستان هانری چهار واقع شده است و از سمت خیابان سوفلُ (rue Soufflot  ) به پارك معروف لوكزامبورگ منتهی می شود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم بهمن 1386ساعت 14:25  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

آشنايي با چند پل تاريخي و زيباي پاريس

 

مقدمه : پاريس را نمي توان بدون پل هاي زيبايش تصور كرد . اين پل ها در كنار بنا هاي زيباي تاريخي به پاريس هويت جهاني بخشيده اند . بناي اين پل ها بر روي رودخانه سن يعني شريان حياتي پاريس ، باعث جريان سريع منابع مالي در شريان هاي اقتصادي پاريس شده است . به علاوه ، پل هاي پاريس به مثابه روح در كالبد اين شهر سرزنده عمل مي كنند . و بسياري از كارشناسان شهر سازي و مهندسان معماري نيز در طول دو سده اخير مطالعات جامعي را در باره اين تقاطع هاي اصلي پاريس به انجام رسانده و اين پل ها را الگوي طرح هاي خويش قرار داده اند . از آنجا كه آشنايي با تعدادي از اين پل هاي تاريخي و زيبا براي علاقمندان جالب و مفيد به نظر مي رسد ، به شرح برخي از آنها اشاره مي شود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم دی 1386ساعت 14:48  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

میدان شارل دوگل

La place Charles-de-Gaulle

 

ميدان شارل دوگل يا Arc de triomphe de l'Étoile « میدان افتخارات یا پیروزی » در منتهي اليه جنوبي خيابان شانزه ليزه و درمقابل ميدان معروف كنكورد قراردارد و حد فاصل اين دوميدان يعني كنكورد و شارل دوگل ۲/۲ كيلومتر مي باشد . اين ميدان بزرگ با ورودي ۱۲ خيابان در اطراف خود از ميادين معروف پاريس محسوب مي شود . از طرف ديگر اين ميدان ، حد و مرز چند منطقه پاريس نيز مي باشد و  به مثابه كيكي به شمار مي آيد كه ميان مناطق ۸ و ۱۶ و ۱۷پاريس تقسيم شده است . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم دی 1386ساعت 8:38  توسط محمد حسين نعيمي  | 

بزرگداشت صدو پنجاه سالگي شهر زيارتي لورد از 8 دسامبر 2007 الي 8 دسامبر 2008

Bernadette Soubirous

زيارت برنادت مقدس درشهر لورد فرانسه

لورد ، شهر زيارتي كاتوليك ها در جنوب كشور فرانسه، بعد از شهررُم دومين مركز بزرگ زيارتي كاتوليك ها در جهان است و همه ساله 6 ميليون زائر يا بازديد كننده از سراسر جهان به زيارت او و چشمه اي كه بانو ، برنادت را به جست وجوي آن فرستاد ، مي روند . آب اين چشمه، بيماران زيادي را شفا داده است . از آنجا كه اين حادثه براي برنادت در سال 1858 اتفاق افتاده است ، به مناسبت صدو پنجاهمين سال اين حادثه بزرگداشتي از 8 دسامبر 2007 الي 8 دسامبر 2008 (17 آذر 1386 الي 17 آذر 1387) به مدت يك سال اعلام گرديده است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم آذر 1386ساعت 16:4  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

قبرستان سگ ها در شهر اني ير سور سن ( حومه شهر پاريس )

 

شرايط زندگي حيوانات در طي قرن نوزدهم به نحو قابل ملاحظه اي بهبود پيدا كرد. كنت گرامون در سال 1845 ، انجمن حمايت از حيوانات را در فرانسه بنيان نهاد . با وجود بهتر شدن شرايط زندگي حيوانات اهلي و خانگي ، هنوز پس از مرگ آنان ، هيچ گونه تمهيدي انديشيده نشده بود و بوي تعفن اجساد حيوانات ، هواي شهر پاريس را آلوده مي كردو چاره اي نبود تا آنان را در رودخانه سن بياندازند و يا در گودالي بيا فكنند. در پايان قرن نوزدهم ايجاد يك مكان براي تدفين حيوانات اهلي و خانگي ضروري دانسته شد و به همين دليل قانون 21 ژوئن 1818 ميلادي ، مبادرت به حل اين معضل نمود :

 " در آينده ، حيوانات اهلي و خانگي مي توانند در يك گودال يا خندق تا حد ممكن در صد متري محل سكونت تدفين شوند به گونه اي كه اجساد با لايه اي از خاك ، حداقل يك متر پوشانده شوند ."


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم آذر 1386ساعت 12:58  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

میدان کنکورد

La place de la Concorde

 

ميدان كنكورد در ابتداي خيابان شانزه ليزه در منطقه هشت پاريس قرار دارد. اين ميدان پس از ميدان Quinconcesدر شهر بوردو ، بزرگترين و وسيع ترين ميدان كشورفرانسه محسوب مي شود .

در وسط میدان مشهور و قدیمی پاریس ، که امروزه میدان کنکورد نامیده می شود و در کنار باغ توئیلری قرار دارد ، در زمینی که توسط پادشاه اهدا گردید ، میدانی زیبا ساخته شد و مجسمه لویی پانزدهم در آن نصب گردید .با انقلاب كبير فرانسه ، اين مكان توسط انقلابيون و مخالفان رژيم سلطنتي تخريب گرديد و به مكاني براي اعدام تبديل شد. لویی شانزدهم ، ماری آنتوانت ، دانتون و روبسپیر از جمله كساني هستند كه در این میدان سرهایشان به تیغ گیوتین سپرده شد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دهم آذر 1386ساعت 11:43  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

كليساي قلب مقدس ، نماد كليساي كاتوليك در فرانسه

Sacré-Cœur

 

كليساي قلب مقدس  يا " نذر ملي " برروي تپه مونمارتر ، در یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین محلات پاریس ، مشرف بر شهر پاريس قرار دارد . بر خلاف اکثر کلیساهای فرانسه که تیره رنگ وخاکستری هستند ، رنگ سفید این کلیسا و معماری متفاوت و گنبد های شرقی گونه آن موجب امتیاز وویژگی خاص آن می باشد .

مجلس شوراي ملي فرانسه در تاريخ 22 ژوئيه 1873 ، ساخت اين كليسا را به تصويب رسانيد . اين امر پس ازشكست فرانسه در سال1871 ، به مناسبت تاوان جنايت كموناردها و نيز بزرگداشت كشته شدگان فرانسوي در جنگ فرانسه - پروس صورت گرفت. اجساد كمونارهاي اعدام شده ، نخستين سنگ بناي اين كليسا در 16 ژوئن 1875بود .طراحي ساخت اين بنا به مسابقه عمومي گذاشته شد و طرح مهندس معمار اين بنا ، پل آبيد ( متوفي در 1884 ) در مسابقه كنكور پذيرفته شد.ساخت اين كليسا با مشاركت مستقيم دولت جمهوري سوم براي تمايز يك دوره جديد صورت گرفت و درست در همين سال است كه قانون اساسي جديدبه تصويب مي رسد .هزينه ساخت كليساي قلب مقدس غالبا از بودجه مصوب دولتي پرداخت گرديد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم آبان 1386ساعت 15:43  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

كليساي نوتردام 

Cathédrale Notre Dame de Paris 

   

1- كليساي نوتردام كه كه به آن كليساي" نوتردام دوپاري "نيز ميگويند ، شهرت بين المللي دارد . نوتردام به زبان فرانسه به معناي «بانوي ما» است

2- كليساي نوتردام يكي از مهم ترين بنا هاي مذهبي و توريستي پاريس،ويكی از زيباترين كليساهای اروپا با قدمتي بيش از هفتصد سال محسوب مي گردد. اين كليسا يكي از اصلي‌ترين مراكز گردشگري در پاريس محسوب مي‌شود و سالانه تعداد زيادي از گردشگران با مذهب و مليت‌هاي مختلف از آن ديدن مي‌كنند.

3- برجهای نوتردام ۶۹ متر ارتفاع دارد. ناقوس كليسا در برج سمت راست كليسا واقع است. برای رسيدن به ناقوس بايد حدود ۲۰۰ پله سنگی را بالا رفت. بزرگترين ناقوس جهان بابيش از ۱۳ تن وزن در اين كليسا قرار دارد دارد .حدود ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه گوشه ايوان وجود دارد و هر كدام گويای موضوعی خاص است. حياط محل ورود به سالن كليسا ۱۰۰ مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در كنار هم قرار گرفته شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور 1386ساعت 16:43  توسط محمد حسين نعيمي  | 

 

ملاحظاتی چند در مورد پاریس

  1. پاريس ، پايتخت و بزرگ ترين شهر فرانسه و يكي از زيبا ترين شهر هاي جهان ،دراستان ایل-دو-فرانس (Île-de-France) در شمال فرانسه و در کرانه رود سن قرار دارد و جمعیت این شهر تا سال ۲۰۰۵ میلادی به ۶۰۰ ۱۵۳ ۲ نفر می رسد  .
  2. تاريخ پاريس به بيش از 2000 سال پيش يعني سال 52 قبل از ميلاد بر مي گردد. پاريس در سال 1792 از اولين جاهايي بود كه حكومت سلطنتي را برانداخت و حكومت جمهوري برقرار كرد و انقلاب كبير فرانسه را برپاساخت . پاريس در جنگ جهاني اول  در برابر هجوم آلماني ها مقاومت سر سختانه اي كرد و در جريان جنگ جهاني دوم به اشغال آلمان درآمد . 25اوت ۱۹۴۴ نخستين گروه از سربازان دولت آزاد فرانسه واردپاريس شدند.بيش از سه هزار زن و مرد پاريسي در پيكار براي آزادي شهر خود جان باختند. امروز در گوشه و كنار خيابانهاي پاريس تابلوهايي از سنگ مي بينيد كه روي آنها نام جواناني كه در آزادي پاريس با آلمانها جنگيدند و جان باختند ، نوشته شده است.
  3. عروس شهرهاي جهان ، خاستگاه آزادي ، پايتخت عطر و گل و شراب ، شهر هميشه بيدار ، پايتخت هنر و هنر مندان ، و نظاير آن از صفت هايي است كه پاريس دارد .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم شهریور 1386ساعت 14:32  توسط محمد حسين نعيمي  |